
Zapraszamy Was do świata nauki, terapii i zabawy.
Wejdź z nami w naszą codzienność.
Smoczek – tak czy nie?
Do gabinetu zgłasza się wiele rodziców, którzy zadają to samo pytanie „Co z tym smoczkiem? Czy on naprawdę jest taki zły?”. Jeszcze kilka lat temu odpowiedz brzmiałaby „tak”, dziś możemy odpowiedzieć „to zależy”. Od razu nasuwa się, więc pytanie – od czego zależy? A odpowiedzi jest wiele: Zacznijmy zatem od początku… Kiedy można rozpocząć przygodę…
Scenariusz zajęć – morskie głębiny
Cześć! Zajęcia grupowe to często nielada wyzwanie. Rozpoczynając zajęcia w Żłobkach poszukiwałam scenariuszy, gotowych rozwiązań, które pomogłyby mi zacząć, oswoić się i dać wzór, który pozwoliłby mi tworzyć pomoce samodzielnie. Niestety nie odnalazłam „gotowców”, próbowałam więc wykorzystać swoją wiedzę i samodzielnie tworzyć zajęcia, modyfikując je w zależności od umiejętności „moich” dzieci. Dziś przychodzę do Was…
Magiczne skrzypce – bajka terapeutyczna
W pewnej przepięknej dolinie leżącej pomiędzy trzema wielkimi górami znajdowała się mała wioska. Ludzie tam mieszkający byli z natury życzliwi mimo, że życie doświadczało ich ciężko. A może właśnie dlatego starali się uśmiechem witać każdy dzień, by nie przysparzać sobie zmartwień i zgryzoty. Albowiem od niepamiętnych czasów rodziło się tam bardzo dużo dzieci pozbawionych możliwości…
Czy ekran może szkodzić?
Każdy z nas w obecnych czasach nie wyobraża sobie życia bez telefonu czy komputera. Technologia jest nam potrzebna do pracy, podczas odpoczynku czy kontaktu z ludźmi. A czy zastanawiałeś się czasem jak ta technologia wpływa na rozwój twojego dziecka? Wielokrotnie podczas diagnozy logopedycznej czy neurologopedycznej pytam rodziców o czas jaki dziecko spędza przez telewizorem, przy…
Czym jest przetwarzanie sensoryczne? Jakie są jego zaburzenia?
Każdy człowiek został wyposażony w zmysły, które pozwalają odbierać sygnały wychodzące z zewnątrz, jak i zachodzących wewnątrz naszego ciała. Można rzec, iż każdy, nawet najmniejszy gest jest źródłem wrażeń zmysłowych. Wysuwamy wówczas wniosek, że skoro wykonujemy jakieś działanie, musi zaistnieć reakcja. Dzieje się tak, np. w przypadku pewnego zagrożenia, kiedy organizm odpowiada reakcją obronną. Jakie…
Kubek niekapek – tak czy nie?
W sklepach półki wabią nas kolorowymi produktami, nierzadko z nadrukami z postaciami z bajek. Dzieci uwielbiają ciekawe produkty, dużo chętniej z nich korzystają. Kubki niekapki zdobyły uznanie przez łatwość w użyciu, brak potrzeby pomocy dziecku podczas picia, czy brak możliwości wylania się napoju. Niestety wciąż wiele mam, nie jest świadomych jakie zagrożenie ze sobą niosą. …
Ankyloglosja – co to jest i dlaczego powinieneś o tym wiedzieć?
Ankyloglosja, czyli skrócone wędzidełko. Często spotykamy się z tym określeniem jako specjaliści, lecz jako rodzice, zbyt rzadko. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jakie zaburzenia ciągnie za sobą skrócone wędzidełko u naszego dziecka. Co to jest ankyloglosja?Jest to jak wyżej wspomniałam skrócone wędzidełko. W naszej jamie ustnej znajdują się trzy wędzidełka – podjęzykowe, pod…
Śledź naszego bloga
Zapisz się do newlettera